Múzeumbérlet
Akik Párizs több múzeumát is be szeretnék járni, azoknak mindenképpen megéri múzeumbérletet (Paris Museum Pass) vásárolni. 2011-es árakon a 2 napos bérlet 35, a 4 napos 50, míg a 6 napos 65 Euróba kerül, melyek segítségével Párizs összes híres múzeuma (kb. 60 múzeumba érvényes) soron kívül, további költségek nélkül megtekinthető. Ráadásul a bérlet nem csak múzeumokba, hanem olyan nevezetességekre is érvényes, mint a Notre Dame, a Saint-Chapelle, vagy a Diadalív. A Paris Museum Pass megvásárolható múzeumokban, az Orly, és CDG repülőtereken, valamint turistainformációs pontokban (pl. 74 Champs-Elysées, vagy a Nord, Est, és Lyon vasútállomásokon).
Utazási időpont
Általánosan elfogadott nézet, hogy Párizst tavasszal, és ősszel a legérdemesebb meglátogatni, ekkor élvezni lehet a napsütést, ugyanakkor a turisták tömege sem árasztja el a várost. Bizonyos szezonális események (Tour de France befutója - július vége, a francia nemzeti ünnep a díszszemlével, és a tűzijátékkal - július 14., a zene ünnepe, vagy a Nagyhét) szintén jó alkalommal szolgálhatnak a látogatáshoz, hiszen a sürgés-forgás, és az érdekes rendezvények feldobják az amúgy sem unalmas párizsi városlátogatásunkat. Augusztusban a legtöbb francia nyaralni van, sok üzlet, és létesítmény zárva tart, és ebben a hónapban Párizs szokatlanul kihalt városnak tűnhet.
Párizst 1 hétvégre, vagy 1 hétnél kevesebb időre nem érdemes meglátogatni. Még a Louvre bejárása is tovább tart 2 napnál. Tehát, ha tehetjük, töltsünk legalább 1 hetet a francia fővárosban, és még így is egészen bizonyos hogy számos olyan hely lesz, amiről fájó szívvel, de idő hiányában le kell mondani.
Időjárás, öltözködés
Párizs alapjában véve mérsékelt éghajlattal rendelkezik: kellemesen meleg, kánikula nélküli nyarakkal, és enyhe telekkel. Azonban a globális felmelegedés miatt Párizsban is egyre inkább előfordulnak extrém értékek. Párizs éghajlatára a változékonyság is igen jellemző: nyáron könnyen előfordulhat, hogy 1 hétig esik az eső, és a hőmérsékletek alig érik el a 20 fokot, ugyanakkor csodás, kellemesen meleg, napsütéses napokat is kifoghatunk. Ezért bármikor is megyünk Párizsba, készüljünk fel esőre, és hidegre (akár nyár közepén is 15 fokra), valamint meleg időre is, ráadásul ezek minden átmenet nélkül változhatnak, akár naponta többször is. Esőre gyakorlatilag minden nap számíthatunk, azonban sokszor amilyen gyorsan az esőfelhők jönnek, olyan gyorsan is távoznak.
Jelenlegi időjárás Párizsban, és előrejelzés:
Megélhetés, árak, kedvezmények
Párizs nem csak egy misét, hanem szinte minden pénzt is megér, de ennek ellenére okosan gazdálkodva fél vagyonunk elköltése nélkül kihozhatunk egy 1 hetes párizsi utazást. 2009-es adatok szerint Párizs a világ 13. legdrágább városának számít. Ez nem csak a statisztikákon érződik, egy magyar turistának is igencsak feltűnik a magas árszínvonal. Ezért ha lehetséges, és befér a táskába, a kispénzű turistáknak érdemes konzerveket, és tartós élelmiszereket magukkal vinni. Azonban Párizsban is találhatók olcsó boltok, megfizethető árú üzlethálózatok: ilyenek a G20, vagy a még olcsóbb Leader Price, mely hálózatok boltjaiban szinte az otthonival megegyező árakkal találkozhatunk.
Közbiztonság
Híre ellenére, Párizs közbiztonsága jónak számít. Utcai támadások errefelé nagyon ritkán fordulnak elő. Ez, többek között, a párizsi rendőrség példás, és rendkívül hatékony munkájának és az utcákon jelenlévő igen nagy számú rendőrnek köszönhető.
Zsebtolvajlásokkal ugyanakkor gyakran találkozhatunk, főleg a népszerűbb turistalátványosságok környékén, és a metróban, tehát érdemes a pl. a magyar fővárosban is megszokott óvintézkedéseket megtennünk annak elkerülése érdekében, hogy zsebtolvajok áldozatául essünk.
Problémát jelentenek a turistalátványosságok közelében "dolgozó" igen rámenős fekete bőrű hiénák, akik letámadják az embert, hogy vegyenek tőlük ezt, és azt, vagy egyszerűen karkötőt kötnek a turisták kezére, majd borsos árat kérnek el alkotásukért. Nem szabad velük szóbaállni, vagy bármit elfogadni tőlük, nem kell megállni nekik, udvariasan, de határozottan kell őket elutasítani.
Párizsban egyébkén bátran sétálgathatunk, akár éjszaka is a Szajna partján, és a turisták által leggyakrabban látogatott helyek környékén, azonban kihalt utcákon, más nagyvárosokhoz hasonlóan, ne sétáljunk sötétedés után. Veszélyes helynek számít a metró, főleg éjszaka, a kihalt végállomások környékén, és néhány külváros. Érdemes óvatosnak lenni a bevándorlókkal, az arabokkal, és a sötét bőrűekkel, hiszen a legtöbb bűncselekményt ők követik el.
Fontos telefonszámok, konzulátus
Párizsi magyar konzulátus: 92, rue Bonaparte, 75006 Paris. Telefonszám: 01-43-26-06-44
Mentők (Samu): 15
Rendőrség (Police): 17
Tűzoltók (Pompiers): 18
Elveszett vagy ellopott hitelkártyák ügyében: 01-42-77-11-90
|