Közlekedési eszközök
Gyaloglás
Párizsban a legjobb, és legérdekesebb közlekedési forma a gyaloglás. Ekkor tudjuk magunkba szívni Párizs semmihez nem hasonlítható légkörét, és láthatjuk, hogyan élnek a helyiek. A városközpontból, a Szajna partjáról a legtöbb látnivaló (Eiffel-torony, Louvre, Notre Dame, Luxembourg-park, Orsay, Diadalív, Champs-Élysées stb.) egyébként is rövidebb, vagy hosszabb (az Eiffel-torony esetében) sétával elérhető.
Metró
Ha már belefáradtunk a gyaloglásba, vagy a Szajnától kissé távolabb lévő látványosságokat szeretnénk megnézni, a legjobb megoldás a metró.
A párizsi metró, 14 vonalával a város bármely pontjára kényelmes, és gyors eljutást kínál. Nagyon ritkán fordul elő, hogy 1-2 percnél többet kelljen várni a következő vonatra. A metrók hajnali 5:20 és éjjel 1:20 között közlekednek. Ez után éjszakai járatok vehetők igénybe.
RER
A RER általában külvárosokba közlekedik, és a párizsi repülőtekről ezzel lehet bejutni a városba. Az 1-es zónán, azaz Párizs határain kívül nem érvényes rá a T+ jegy, külön jegyet kell venni, ára a távolság függvényében változik. A sűrű metróhálózat által esetleg nem érintett helyek busszal érhetők el.
Tömegközlekedési jegytípusok Párizsban
T+ jegy - Vonaljegy
2010. július 1. óta egy T+ jegy 1,70 Euróba kerül. Ez érvényes a teljes párizsi metróhálózatra, a RER-re, Párizs határain, azaz az 1-es zónán belül, buszokra, és villamosokra.
A T+ jegy 90 perces érvényességi idején belül korlátlan számú átszállás tehető a metrón, és (Párizs határain belül) a RER-en belül, és (amely állomásoknál van rá lehetőség), vissza is lehet fordulni, ha valaki véletlenül rossz irányba tartó metróra szállt fel. Metróról RER-re, ill. RER-ről metróra is át lehet szállni csupán egy jegy érvényesítésével. Az átszállási lehetőség a felszíni közlekedésnél is fennáll: egy T+ jegy másfél óráig érvényes, amely időköz alatt annyiszor lehet átszállni, amennyiszer szükséges buszról egy másik buszra, villamosról buszra, vagy buszról villamosra. T+ jegy éjszakai járatokra is érvényes, azonban éjszaka már átszállási lehetőség nélkül. Azonban vigyázat! Buszvezetőnél vásárolt jeggyel már nem lehet átszállni, illetve buszról metróra, vagy RER-re, vagy metróról buszra történő átszállás sem lehetséges 1 T+ jeggyel!
Gyüjtőjegy
Lehetőség van 10 db-os gyűjtőjegy (2011-es árakon: 12 Euró) vásárlására is - a gyüjtőjegyből egy jeggyel természetesen ugyanúgy lehetőség van átszállásra mint egy "sima" T+ jeggyel.
Paris Visite metróbérlet
Turisták számára a Paris Visite (sokszor metróbérletként hivatkoznak rá) kártya vásárlása is megfontolandó, amely 1, 2, 3, ill. 5 napra érvényes, az összes közlekedési eszközre. Általában elég az 1-3. zónába szóló Visite kártyát venni, így elérhető az összes nevezetesség, még az olyan relatíve messze lévők is, mint a La Defense, vagy a Sacre Coeur. Azonban ha már az Orlyról, vagy a CDG-ról érkezik valaki ÉS meg szeretné látogatni a Disneylandet, és/vagy Versailles-t, összességében olcsóbb az 1-6 zónás metróbérlet. A Paris Visite kártya ezen felül 20-30 százalék közötti kedvezményt biztosít néhány múzeumba, vagy pl. a Diadalív tetejére, és a Szajnán járó turistahajókra.
Nem mindig érdemes Paris Visite-t venni, sokszor jobban megérheti a gyüjtőjegy, vagy a Mobilis. Pl. aki a belvárosban lakik, és/vagy szeret gyalogolni, annak elképzelhető, hogy nincs szüksége rá, hiszen gyalog rengeteg látnivaló elérhető onnan. Érdemes kiszámolni, hogy egy adott számú napra érvényes Paris Visite éri-e meg jobban, vagy inkább vonaljegyeket, ill. gyüjtőjegyet venni (még napi 4 db T+ is jobban megéri).
Az 1-3. zónába érvényes Paris Visite kártya 2011-es árai: 1 napra 9,30 Euró, 2 napra 15,20, 3 napra 20,70, 5 napra pedig 29,90 Euró. 4-11 éves gyermekek számára kedvezményes Paris Visite vásárolható: az 1 napos 4,65, a 2 napos 7,60, a 3 napos 10,35, míg az 5 napos 14,65 Euróba kerül. Az 1-6 zónás árak pedig (zárójelben 4-11 éveseknek): 1 napra 19,60 (9,80), 2 napra 29,90 (14,95), 3 napra 41,90 (20,95), és 5 napra 51,20 (25,60) EUR.
Mobilis - Napijegy
A Mobilis, azaz a napijegy a Paris Visitéhez hasonlóan minden tömegközlekedési eszközre érvényes az adott zónán belül, és egy nap korlátlan számú utazást lehet vele tenni. Fontos információ hogy a Mobilis nem érvényes a repülőterekre/repülőterekről való utazásra, bármilyen tömegközlekedési eszközzel is történjen az. A Mobilisra használat előtt fel kell írni a nevet, és a használati nap dátumát. Csak a belvárosban való utazgatáshoz sokszor a legjobb megoldás lehet.
Árak (2011): 1-2-es zóna: 6,10 EUR, 1-3-as zóna: 8,20 Euró, 1-4-es, 1-5-ös ill. 1-6-os zóna: 10,15; 13,65 ill. 17,30 Euró.
Hétvégi ifjúsági napijegy
Hétvégi ifjúsági napijegyet (Le Ticket Jeunes Week-end) 26 éven aluli fiatalok vásárolhatnak. Egy napig érvényes, felhasználható szombaton, vasárnap, vagy ünnepnap. Árai (2011-ben): 1-3-as zónára: 3,40 Euró, 1-5-ös zónára: 6,85 Euró, míg az 1-6-os zónára 8,50 Euró. Fontos információ a hétvégi ifjúsági napijeggyel kapcsolatban, hogy a repülőterekről közlekedő RER-járatokra, ill. a Roissybusra nem érvényes, azonban a Charles de Gaulle-ról közlekedő 350-es, és 351-es buszra, valamint az Orlyról közlekedő 183-as és 285-ös buszra érvényesek az 1-5-ös zónás bérletek.
Tömegközlekedési bérletek
Akik hosszabb időre mennek, azok tömegközlekedési bérletet (passe Navigo Découverte, a Carte Orange "utódja") vásárolhatnak. Fontos tudni, hogy a heti Navigo bérlet minden esetben hétfőtől vasárnapig érvényes, tehát ha pl. szerdán vesszük, "átminősül" "félheti" bérletté. Passe Navigo Découverte árak: 5 Eurót kell fizetni magáért a kártyáért, ezen kívül az 1-2-es zónára érvényes Navigo: heti: 17,20, havi: 56,60 Euró, 1-3-as zóna: heti: 22,70, havi: 74,40 Euró.
Párizsi metrótérkép, tömegközlekedési térképek
A párizsi, és Párizs környéki tömegközlekedési útvonaltervező ezen az oldalon érhető el.
A Párizsi metró, a RER, és a villamosok térképe itt!
A párizsi metró zónáinak térképe (hivatkozás a Párizsi közlekedési társaság oldalára, Adobe Reader szükséges)
Párizsi busztérkép itt
Hajókázás a Szajnán
Egy szajnai hajókirándulás Párizsban igen nagy élményt nyújthat, a legjobb sötétedés után felszállni egyre. A szajnai hajókázás 2011-es árai, a legrégebbi, leghíresebb társaságnál (Bateaux-Mouches): felnőtteknek 11 Euró, 12 éven aluliaknak 5,5 Euró, 4 éven aluliaknak ingyenes. Lehetőség van a hajókázás közben megebédelni, vagy megvacsorázni is - természetesen ezért külön felárat kell fizetni (50 Euró az ebéd, a vacsorák pedig 95 és 135 Eurók). Akik ebédelni, és vacsorázni is szeretnének, azoknak kötelező jegyet foglalni - de akik nem, azok is megtehetik ide kattintva (a bal oldali az ebédes, vagy vacsorás, a jobb oldali pedig a "sima" hajóút). Április 1 - szeptember 30. reggel 10:15-től 14:30 ig 45 percenként, 14:30-19:00 között 30 percenként, 19:00-23:00 között pedig 20 percenként indulnak hajók. Október 1.-től március végéig csak akkor indul hajó, ha legalább 50 utas összegyűlik. A Bateaux-Mouches szajnai hajója a Pont de Almától (9-es metró: Alma Marceau megálló) indul.
Egy másik társasággal is lehet hajókirándulást tenni Párizsban, ez a Batobus. Náluk ugyan a jegyár 14 Euró (16 éven aluliaknak 7 Euró) de a hajónak 8 megállója is van (Eiffel-torony, Orsay, Louvre, Hotel de Ville, Notre Dame, Jardin des Plantes, St-Germain-des-Prés, Champs-Elysées), bármelyiken le- és fel lehet szállni. És ez napijegy: egy jeggyel aznap korlátlan mennyiségben lehet le- és felszállni. Jegyet minden állomáson lehet venni. A Batobus egész évben közlekedik, kivéve a január 10-február 3. közötti időszakot. Nyáron 17 percenként, tavasszal, ősszel, télen ritkábban (a maximális követési idő 35 perc, télen).
Kerékpározás
Párizsban önkiszolgáló kerékpárkölcsönző automaták is működnek (Vélib). Bankkártya birtokában, a városszerte, egymástól max 300 méterrel lévő állomásoknál lévő terminálokon lehet 1, vagy 7 napos jegyet vásárolni 1 ill. 5 Euróért. Ekkor egy feliratkozási kódot kapunk, amit gondosan meg kell őrizni, mert ezek birtokában használhatjuk a továbbiakban a kerékpárokat. A napi, vagy hetijegy kifizetése után korlátlanul kölcsönözhetünk kerékpárt, és az első fél óra kerékpározás mindig ingyenes lesz, ha ezalatt a kerékpárt visszavesszük egy másik terminálhoz. Ha ennyi idő alatt nem visszük vissza, a következő fél óráért 1, a második fél óráért 2, majd a további fél órákért 4 Eurót von le a rendszer a bankkártyáról (ez azonban valószínűleg nem fog előfordulni az állomások nagy számát, és az egymástól való közelségüket tekintve). Ha valamilyen oknál fogva 24 óra alatt sem szolgáltatjuk vissza a kerékpárt, akkor a számlánkról 150 Eurót vonnak le (ennek az összeggel a regisztrációkor rendelkeznie kell a számlánkon, azonban normál körülmények közt nem terhelik meg vele).
Ugyan egyre több a bicikliút Párizsban, a francia autósok sajátos vezetési stílusa miatt fokozott figyelemmel kerékpározzunk!
Autó
Autóval nem ajánlott Párizsban közlekedni. Ha mégis így teszünk, figyelni kell a franciák szokatlan vezetési stílusára, a sávok hiányára, és arra, hogy a gyalogosok úgy gondolják, hogy a piros lámpa csak Párizs egyik díszítőeleme, és bátran átmennek piroson is a zebrán, ha jön éppen autó, ha nem.
Parkolás Párizsban
Párizs belvárosában nehéz utcai parkolóhelyet találni, parkolni a külvárosokban érdemes. Az utcán általában hétfőtől-szombatig, 9-19 óra között fizetni kell a parkolásért, éjszaka és vasárnap ingyenes. Ünnepek alkalmával, és augusztus hónapban bizonyos utcákon ingyen lehet parkolni: ezt a parkolóórára helyezett sárga címke mutatja. A díjak tekintetében három zónát különböztetnek meg: Párizs belvárosában óránként 3 Euró a parkolás, míg a külvárosokban 1 Euró/óra. Maximumálisan engedélyezett parkolási idő: 2 óra. Fontos információ, hogy a parkolóórák nem fogadnak el érmét, dohányboltokban vásárolható, 10 vagy 30 Eurós "Paris Carte" kártya megvásárlására van szükség, melyért cserébe az automata parkolójegyet ad, amit a szélvédő mögé, jól látható helyre kell kitenni. Párizsban sok parkolóház működik, egy lista róluk itt található, az oldal alján.
|